Aresztowania za "prywatne" wiadomości na FB
Jak się chronić przed wszechobecną inwiligacją, a także o zagrożeniach w Sieci.

Posty: 3   •   Strona 1 z 1
Seba1024
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): sobota, 19 wrz 2015, 16:04

Aresztowania za "prywatne" wiadomości na FB

przez Seba1024 » sobota, 14 maja 2016, 14:41

Chciałem napisać ten post w dziale "Prywatność i bezpieczeństwo w sieci", ale nie wiem czemu nie mogę w nim pisać :P W ostatnim czasie doszło do aresztowań tajskich użytkowników Pejsbuka, którzy ośmielili się krytykować władze tego kraju w "prywatnych" wiadomościach: http://www.asiasentinel.com/politics/thailand-facebook-users-under-threat/ Nie wiadomo, czy instytucje państwowe złamały zabezpieczenia największego portalu społecznościowego na świecie, czy po prostu jest on zarządzany przez konfidentów. Jedno jest pewne: komunikator będący częścią tego serwisu nie zapewnia szyfrowania end-to-end, czyli takiego, żeby tylko nadawca i adresat znał treść wiadomości. Szyfrowane jest tylko połączenie pomiędzy klientem a serwerem (protokół https).
Od niedawna Pejsbuk umożliwia użytkownikom udostępnianie kluczy publicznych PGP przeznaczonych do szyfrowania e-maili. Co więcej, powiadomienia wysyłane tym kanałem do użytkowników mogą być automatycznie zabezpieczone przy ich użyciu. Czy nie jest to dowodem na to, że Suckerberg chce zapewnić sobie monopol na inwigilację, jednocześnie zwiększając trochę poczucie bezpieczeństwa użytkowników?
Ciekawą alternatywą dla tego badziewia jest [url]minds.com[/url], którego komunikator posiada szyfrowanie end-to-end. Jest ono zaimplementowane zarówno w aplikacji mobilnej tego portalu społecznościowego (co więcej, ma ona otwarty kod źródłowy), jak również w wersji przeglądarkowej (w języku JavaScript, stosowanym do umieszczania na stronach internetowych niewielkich programów wykonywanych w przeglądarce; jest to język interpretowany, więc nie ma możliwości, żeby programista ukrył kod źródłowy ;) ). Użytkownik oprócz swojego głównego hasła ustawia również dodatkowe, przeznaczone do odszyfrowywania wiadomości, które nie opuszcza jego urządzenia. Wprawdzie wymaga to nieco więcej trudu niż zapamiętanie i wpisywanie jednego hasła, ale to chyba nie jest zbyt wysoka cena za prywatność. I tak każdy ma teraz mnóstwo haseł do zapamiętania, w dodatku wiele osób korzysta z uwierzytelniania dwuskładnikowego, które trochę wydłuża czas logowania, więc to nie powinno sprawić wielkiej różnicy (zwłaszcza, jak ktoś pozostaje zalogowany na swoim komputerze lub smartfonie).
To oczywiście nie jest jedyny sposób na wysyłanie szyfrowanych wiadomości. Można nawet, korzystając z odpowiedniego oprogramowania, zabezpieczać informacje przesyłane przez chat Pejsbuka - tylko, czy nie lepiej byłoby zbojkotować tego śmiecia?

Avatar użytkownika
tn303
Administrator
 
Posty: 474
Dołączył(a): niedziela, 23 cze 2013, 12:05

Re: Aresztowania za "prywatne" wiadomości na FB

przez tn303 » sobota, 21 maja 2016, 16:21

Z tym pejszbukiem to juz mnie chyba nic nie zdziwi. To po prostu globalny elektroniczny wywiad stworzony przez usraelskie CIA. Zuckerberg to jedynie żydowski figurant, wychowanek syjonistycznej okupacyjnej władzy, wystawiony przed szereg. Jedna oznaka nieposłuszeństwa i leci na dno, tracąc majątek z dnia na dzień.

Ale moim zdaniem ludzie uczą się wykorzystywać ich oręż przeciwko nim samym i wielu internautom FB sluzy do szerzenia "niepoprawnych politycznie informacji", co jest bdb i co czyni z FB broń obusieczną ;)

Zbadam Twoje problemy z dodawaniem wpisów i mam nadzieję że niebawem wszystko będzie ok. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
krzysiek4
Przyjaciel
 
Posty: 2706
Dołączył(a): poniedziałek, 27 sty 2014, 17:58
Lokalizacja: Peloponez

Re: Aresztowania za "prywatne" wiadomości na FB

przez krzysiek4 » wtorek, 24 maja 2016, 10:28

Obrazek


O tym, co o nas wie Facebook, możemy dowiedzieć się dzięki aplikacji Apply Magic Sauce, która została opracowana i wdrożona przez Davida Stillwella z Uniwersytetu Cambridge oraz Michała Kosińskiego z Uniwersytetu Stanforda. Po przejściu na stronę
http://applymagicsauce.com/
i połączeniu ze swoim profilem na Facebooku, otrzymujemy dokładny raport na swój temat. Analizując nasze zachowanie w serwisie społecznościowym, aplikacja określa nasz wiek, płeć, osobowość, poglądy polityczne czy religijne.

7 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o policji, najbardziej kontrowersyjnym fragmentem noweli jest art. 19, pkt 6, który brzmi: „Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być niejawnie rejestrowane za pomocą urządzeń służących do rejestracji obrazu lub dźwięku.”

Organy ścigania niejednokrotnie stosowały i stosują pisma do korporacji, w których proszą o udostępnienie danych na temat użytkowników. Takie prośby są weryfikowane pod kątem prawnym, a w regulaminie Facebooka czytamy: „Współpracujemy z organami ścigania w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom Facebooka. Czasami wiąże się to z przekazywaniem organom ścigania informacji przydatnych w reagowaniu na sytuacje wymagające natychmiastowego działania, w tym sytuacje bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, zapobieganie samobójstwom czy znajdowanie zaginionych dzieci. Możemy też przekazywać organom ścigania informacje w celu zapobiegania oszustwom i innym działaniom niezgodnym z prawem lub naruszających Regulamin Facebooka albo w celu zbadania takich przypadków.”

Od 2015 roku użytkownicy nie mają obowiązku akceptowania zmian w regulaminie – firma poinformowała, że korzystanie z Facebooka jest równoznaczne wyrażeniu zgody na stosowaną politykę korporacji.


611 nakazów o ujawnienie danych na temat Polaków wpłynęło do serwisu Facebook w drugiej połowie 2015 roku, wynika z opublikowanego kilka dni temu raportu na temat transparentności portalu społecznościowego. Nakazami zostało objętych 627 kont, a odsetek wniosków skutkujących ujawnieniem wrażliwych danych wyniósł 40,75 proc.

W stosunku do pierwszej połowy 2015 roku liczba wniosków, które zostały skierowane przez polskie organy ścigania, wzrosła o 119. W okresie od stycznia do czerwca 2015 roku władze wydały 492 wnioski, a odsetek pism, dzięki którym organy ścigania otrzymały informacje o poszczególnych użytkownikach, wyniósł 34,35 proc.


http://www.bankier.pl/wiadomosc/Faceboo ... 75324.html


-
Co­kol­wiek będzie, co­kol­wiek się sta­nie, Jed­no wiem tyl­ko: spra­wied­li­wość będzie, Jed­no wiem tyl­ko: Pol­ska zmartwychwstanie.

Posty: 3   •   Strona 1 z 1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Teraz jest poniedziałek, 20 lis 2017, 05:53