Jest taka kolumna w Warszawie
Polska, świat

Posty: 1   •   Strona 1 z 1
Avatar użytkownika
krzysiek4
Przyjaciel
 
Posty: 2710
Dołączył(a): poniedziałek, 27 sty 2014, 17:58
Lokalizacja: Peloponez

Jest taka kolumna w Warszawie

przez krzysiek4 » poniedziałek, 27 mar 2017, 04:46

Obrazek


Jest. No i co z tego?

No właśnie. To, co z tego wynika mówi bardzo wiele o nas, o Polakach, bo nie tylko o Warszawiakach. To, że tak niewiele z tej kolumny dla nas wynika.

Jeśli zapytać kogokolwiek i gdziekolwiek w naszym kraju o tego, który tam stoi to oczywiście powie, że król i, że Zygmunt.

Ale jeśli spróbować temat drążyć, to niewiele więcej się można dowiedzieć. Królów mieliśmy sporo. Dlaczego akurat temu tak wysoki pomnik postawiono? Mało kto potrafi wszystkie jego zasługi i dokonania opowiedzieć. A są one spore.

Na szczęście u podstawy kolumny jest wyjaśnienie. Tekst jest łaciński, więc przytoczę tłumaczenie:

Zygmunt III z mocy wolnej elekcji król Polski, z tytułu dziedziczenia, następstwa i prawa – król Szwecji, w umiłowaniu pokoju i w sławie pierwszy pomiędzy królami, w wojnie i zwycięstwach nie ustępujący nikomu, wziął do niewoli wodzów moskiewskich, stolicę i ziemie [moskiewskie] zdobył, wojska rozgromił, odzyskał Smoleńsk, złamał pod Chocimiem potęgę Turcji, panował przez czterdzieści cztery lata, w szeregu czterdziesty czwarty król, dorównał [w chwale] wszystkim lub [całą] chwałę złączył [w swojej osobie]


Jest to więc ten król Polski, któremu do stóp upaść musiał car Rosji. To jego właśnie uwiecznił Matejko malując „słynny inaczej” Hołd Ruski. Chyba tylko słabej znajomości łaciny, oraz historii w kręgach KC PZPR przypisać należy to, że z kolumną nie zrobiono tego co z obrazem. Ale co zrobiono z naszą wiedzą,świadomością, to zrobiono.


Tak wiele jest jeszcze w Polsce rzeczy do naprawienia.http://jacekbezeg.pl/2017/03/26/jest-ta ... #more-3244-
Co­kol­wiek będzie, co­kol­wiek się sta­nie, Jed­no wiem tyl­ko: spra­wied­li­wość będzie, Jed­no wiem tyl­ko: Pol­ska zmartwychwstanie.

Posty: 1   •   Strona 1 z 1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Teraz jest wtorek, 12 gru 2017, 10:28